Chutná vám káva?

Chutná vám káva?

šálek kávy

Chutě a vůně

Káva pro vás

Člověk svými ústy rozezná několik vlastností kávy. Kromě chuti dokáže zapojit i čich, proto je mnohdy nadšen již samotnou vůní čerstvě semleté kávy. Jelikož laik toho o chuti kávy obvykle mnoho neví, dovolujeme si vám nabídnout malý náhled do této problematiky, ve kterém naleznete rovněž přehled základních chutí. Věříme, že vám tyto informace zjednoduší výběr. Pokud dosud nemáte svoji oblíbenou značku nebo se rozhodnete vyzkoušet něco nového, mohou vám následující řádky pomoci.

Degustace

Nezapomeňte na fakt, že většina chutí se hodnotí již při přípravě kávy – tedy při samotném zalévání. Překapávání, vaření či jiný způsob úpravy chuť výrazně ovlivní. To však neznamená, že byste měli přestat experimentovat, naopak.

Aroma, chuť, kyselost, tělo

Aroma je první hodnotící vlastnost. Jedná se o vůni, kterou pocítíme ještě dříve, než kávu ochutnáme. Uvolní se při prvním kontaktu kávy s vodou a její vývoj pokračuje i po té, co si dáte první doušek.
Kyselost
rozhodně nespojujte s chutí octa. Jedná se o jakousi ostrost či pikantnost kávy. Tu jí dodávají přirozené kyseliny v kombinaci s cukrem – čili látky, které jsou obsaženy v kávových zrnech.
Tělo
je síla kávy. Její olejnatost. Lipidy, jejichž vlastnosti určují, na jak dlouho nám doušek kávy pohltí ústa. Káva s plnějším tělem vám bude doznívat na patře pomaleji – řekněme jako syté burgunské víno.
Chuť
je celkový dojem. Pocit, který doušek kávy zanechá ve vašich ústech. Je individuální a je tedy zcela přirozené, že každému chutná něco jiného.

Jak poznat kvalitu

Zeptá-li se vás odborník na kávu, zda máte chuť na dobrou kolumbijskou či mexickou kávu, možná zůstanete zaskočeni. Doposud jste pravděpodobně vybírali jinak. Ve světě kávy se ale vždy vyplatí vyzkoušet něco nového. Proto vám zde nabízíme přehled základních chutí, které se spojují především s místy, kde se kávě daří.

Máte-li rádi ostřejší, suchou nebo až štiplavou chuť kávy, vyzkoušejte kávu z Kostariky, Guatemaly nebo z Keni.
Karamelová či
sladká chuť, takřka sirupová, je typická pro kolumbijské Supremo.
Čokoládová chuť
, která zůstává v ústech, je charakteristická pro kávu z Kostariky a pro kolumbijské Supremo.
Zemitá chuť
je příznačná kávě z okolí Sumatry.
Voňavé aroma
, kávu s chutí připomínající vůni od květů až po kořeny, nabízejí kávy z Kostarikya Sumatry.
Lahodnou, vláčnou chuťkáva z Kolumbie, Sumatry a Mexika.
Oříšková chuť
vám v ústech zůstane po kávě z Kolumbie a Mexika.
Silnou, bohatou a sirupovou příchutí
vyniká káva ze Sumatry.
Sladká káva bez kyselosti
je káva z Kolumbie.
Divoká chuť
, nečekaně připomínající až chuť zvěře, je tradiční pro Sumatru.
Chuť po víně
vám přinese káva z Keni a Guatemaly.

Přejeme vám správnou volbu, dobrou chuť a nezbytnou pohodu při vychutnávání skvělé kávy!


arabia.sk káva arabika predaj